Loading Events

« All Events

  • This event has passed.

Sınır/sız Sergi Ekibi ile “bütün kuşlar benim bahçeme gelir” Sergi Turu

June 23 @ 18:00 - 19:00 UTC+3

Türkiye’deki LGBTİ+ örgütlenme deneyimlerinden gelen bağımsız aktivist/sanatçılardan oluşan Sınır/sız sergi ekibi (İlhan Sayın, Metin Akdemir, Ozan Ünlükoç), aktivizm biçimlerinin yasaklarla daraltıldığı bir zamanda, sanatın güçlendirici, tahayyül açıcı bir eylem olduğunu hatırlatmak ve queer feminist bir alan açabilmek için 2017 yılında bir araya geldi. Sınır/sız ekibi 2018 ve 2019 yılında İstanbul Kıraathane Edebiyat Evi’nde Onur Haftası etkinliklerine paralel bağımsız sergiler düzenledi.

Sınır/sız ekibi olarak queer eksende iş üreten sanatçılarla grup sergileri yapmak üzere yola çıkmıştık. Ve fakat Şafak Şule Kemancı bu yıl fikrimizi değiştirdi…

Şafak queer sanat tarihi akışı içinde ekoloji, cinsel çeşitlilik, hibrit varoluş gibi konular üzerinde ilerliyor, hızla değişen gündeme rağmen bu konularda ısrarla çalışmaya devam ediyordu. Bir yandan kil, cam, kumaş gibi malzemelerle ‘tuhaf’, alışılmışın dışında kurduğu ilişki ve tutku/haz dolu tekniği gözümüzü kamaştırıyordu. Sanki ütopik bir habitatın içine bizi davet ediyordu.

Sınır/sız ekibi olarak “bütün kuşlar benim bahçeme gelir” sergisi ile yeryüzündeki her çeşitliliği, çokluğu, varoluşu, kimliği, yönelimi ve biricikliği Onur ayı vesilesi ile kutluyoruz. Ve sizleri Sınır/sız Ekibi tarafından gerçekleşecek sergi turu ve söyleşiye davet ediyoruz.

Sergi 17 Haziran – 30 Temmuz tarihleri arasında açık olacaktır

! Lütfen Zoom hesabınıza bağlı e-posta ile kaydolun

……………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………

“All the birds come to my garden” Exhibition Tour with the Limit/less Exhibition Team

Limit/less exhibition team (İlhan Sayın, Metin Akdemir, Ozan Ünlükoç), composed of independent activists/artists from LGBTI+ organizing experiences in Turkey, is to remind that art is an empowering and imaginative act at a time when the forms of activism are narrowed by prohibitions, and to be a queer feminist space. It came together in 2017 to open up.

The Limit/less team held independent exhibitions in 2018 and 2019 at the Istanbul Kıraathane Literature House in parallel with the Pride Week events. As the Limit/less team, we set out to hold group exhibitions with artists who produce works on the queer axis. And yet Şafak Şule Kemancı changed our minds this year…

Şafak continued to work on issues such as ecology, sexual diversity, and hybrid existence in the flow of queer art history, and continued to work persistently on these issues despite the rapidly changing agenda. On the one hand, we were dazzled by the ‘strange’, unconventional relationship he established with materials such as clay, glass, and fabric, and his passion/pleasure-filled technique. It was as if he was inviting us into a utopian habitat.

As the Limit/less team, we celebrate every diversity, multiplicity, existence, identity, orientation and uniqueness in the world on the occasion of Pride month, with the exhibition “all birds come to my garden”. And we invite you to the exhibition tour and conversation by the Limit/less Team.

The exhibition will be open between 17 June – 30 July

! Please register with the email that is connected to your Zoom account

Details

Date:
June 23
Time:
18:00 - 19:00 UTC+3
Event Category:

Venue

DEPO/Tütün Deposu
Lüleci Hendek Cd. No.12
Beyoğlu/İstanbul,
+ Google Map