Loading Events

« All Events

  • This event has passed.

Otistik Lubunyaların Gözünden Sokak*

June 24 @ 17:00 - 18:00 UTC+3

Merhaba! Spektrum ekibinden otistik aktivistler… Biz yaklaşık bir senedir, otizm hakkında doğru ve güncel bilgi yaymaya çalışan, Türkiye’de bir otistik öz örgütlenme ve hak savunuculuğu oluşturmaya çalışan bir ekibiz.

Otistik LGBT+ların varlığı tartışılamaz bir gerçek, ancak bu kesişim göz ardı edilebiliyor, kişiler toplumsal alanlarda hem LGBTİ+fobiye hem sağlamcılığa maruz kalıyor. 

Otistik LGBT+lar için sokağa çıkmak ne demek, olumlu ve olumsuz nasıl deneyimler yaşıyoruz, birbirimize nasıl destek olabiliriz? LGBTİ+ otistikler olarak görünen ve görünmeyen kimliklerimizi kamusal alanlarda, sokaklarda nasıl yaşadığımızı, kendimizi ifade ediş biçimlerimizi, sokağa çıkarken karşılaştığımız önyargı ve zorlukları konuşmak istiyoruz, çünkü sokaklar bize de ait.

*Türkçe İşaret Çevirisi İle

Zoom: https://us02web.zoom.us/meeting/register/tZArfuGtpzopE9wUl4WeFpj4KF00ZGqU8RHU

! Lütfen Zoom hesabınıza bağlı e-posta ile kaydolun

………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………….

The Streets through the Eyes of Queer Autistics*

We are autistic activists from the Merhaba! Spektrum team. We have been working towards spreading current and accurate information about autism, and trying to build an autistic self-advocacy movement in Turkey to defend our rights.

Even though LGBT+ autistic people undeniably exist, this intersection is often overlooked, and individuals become targets of both ableism and LGBT+phobia in public spaces.

What does being out in the streets mean for autistic people? What positive and negative experiences do we have, and how can we support one another? We want to talk about how we, as LGBT+ autistic people, live our visible and invisible identities in the streets and in the public space, and the prejudices and difficulties we face when we leave our houses, because the streets are ours too.

*With Turkish Sign Language Translation

Zoom: https://us02web.zoom.us/meeting/register/tZArfuGtpzopE9wUl4WeFpj4KF00ZGqU8RHU

! Please register with the email that is connected to your Zoom account

Details

Date:
June 24
Time:
17:00 - 18:00 UTC+3
Event Category:

Venue

Zoom